Jaka jest różnica pomiędzy dzianiną a tkaniną?

Chcesz uszyć sobie nowy ciuch? Zastanawiasz się jakiego materiału użyć? Tkanina czy Dzianina? Co będzie lepsze? Hm, to proste!

Zarówno różne rodzaje tkanin jak i dzianin mają swoje zastosowanie. Garnitur uszyty z dzianiny nie będzie elegancki, a dres z tkaniny nie będzie zbyt wygodny. No dobrze, ale jak poznać, który materiał to tkanina, a który to dzianina?

W kilku słowach różnice między nimi można przedstawić tak:

 • Tkanina tkana jest z nitki wątku i nitki osnowy, które przeplatają się ze sobą. Poznasz ją też po tym, że brzeg, w większym lub mniejszym stopniu, może się strzępić.
 • Dzianina to wyrób włókienniczy powstający z rządków i kolumienek połączonych ze sobą oczek. Brzegi dzianiny nie strzępią się.

Fajnie, prawda?

A teraz kilka praktycznych wskazówek dotyczących krojenia i szycia:

Presser foot of sewing machine threading the textile. Women are engaged in hobby by sewing.
 • Nitka prosta w tkaninie wyznaczona jest przez nitkę osnowy, to znaczy biegnie wzdłuż brzegu fabrycznego tkaniny i tak właśnie wzdłuż tego brzegu należy położyć wykrój na tkaninie.
 • Wykrój na dzianinie kładziemy równolegle do kolumienek lub do rzędów oczek, w zależności od tego w którą stronę dzianina rozciąga się bardziej. Ubrania powinny rozciągać się bardziej po swojej szerokości.
 • Tkanina w zależności od rodzaju włókna i splotu posiada różne właściwości, m.in. elastyczność.
 • Dzianina jest bardzo elastyczna we wszystkich kierunkach i posiada małą stabilność wymiarów. Wiąże się to z tym, że szyjąc ubrania musisz brać pod uwagę inne luzy konstrukcyjne dla dzianiny, a inne dla tkaniny. Zwróć na to uwagę wybierając wykrój.
 • Tkaninę możesz szyć igłą uniwersalną odpowiedniej do danej tkaniny grubości. A podczas szycia dzianiny użyj specjalnej igły do dzianin, aby nie pociąć włókien. Nie chcesz przecież by podczas imprezy puściły oczka przy szwach w twojej nowej kiecce.
 • Na maszynie domowej tkaniny możesz szyć bez większych problemów stopką uniwersalną, dzianiny natomiast lepiej uszyjesz na overlocku. Nie masz overlocka? Nie szkodzi. Z pomocą stopki overlockowej twoja maszyna domowa też da sobie radę.

To są podstawy, ale jeśli będziesz się nimi kierować, o wiele łatwiej i szybciej stworzysz swoje nowe uszytki.

Powodzenia!

Ania z WzorzAnka szyje

2 komentarze do: “Jaka jest różnica pomiędzy dzianiną a tkaniną?

 1. Dziękuję za pomocne instrukcje. Od czasu do czasu coś sobie szyję. I z tkaniny i z dzianiny. Z dzianiny wychodzi gorzej. Czasami dzianina przy zszyciu (dekolt, albo podłożenie sukienki) jest rozciągnieta. Wygląda to tak sobie.. Mam zwykłą maszynę. Używam igły do dzianiny, ale o specjalnej stopce overlokowej nie słyszałam.
  Pozdrowionka. Beata Raczynska

  1. Cieszę się że wpis Ci się podoba. Ta stopka jest rzeczywiście przydatna. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *